ناشر آثار معارف اسلامی و علوم دینی

برگزیدگان پنجمین دوره جشنواره خاتم معرفی شدند

جشنواره خاتم آثار برگزیده بخش بزرگسال پنجمین دوره این جایزه و بیانیه هیات داوران آن را منتشر کرد

268
به گزارش روابط عمومی دفتر نشر فرهنگ اسلامی، آیین اختتامیه پنجمین دوره جشنواره خاتم بدون حضور شرکت کنندگان به‌صورت پخش زنده از شبکه‌های مجازی در دفترنشر فرهنگ اسلامی  برگزار گردید که با سخنرانی محمدرضا سنگری پیرامون سیره پیامبر اسلام (ص) و ویژگی‌های داستان خاتم آغاز گردید و بعد مصطفی رحماندوست بیانیه هیئت داوران بخش کودک و نوجوان را قرائت نمودند؛ سپس مجید قیصری؛ دبیرعلمی جشنواره بیانیه هیئت داوران بخش بزرگسال پنجمین دوره را خواندند.
براساس این گزارش، در این مراسم بیانیه داوری بخش بزرگسال پنجمین دوره جشنواره خاتم قرائت شد و برترین‌ها در دو بخش کودک و بزرگسال معرفی شدند.
متن بیانیه داوری بخش بزرگسال پنجمین دوره جشنواره خاتم به شرح زیر است:
لقد کان لکُم فی رسول الله اسوهً حَسَنهً (۲۱ احزاب) رسول خدا، الگوی زیبا زیستن است.
بهره‌گیری از ظرفیت داستانی برای شناختن و شناساندن پیامبر مهرورزی وانسان دوستی، زیباترین و متعالی ترین اسوه والگو برای رسیدن به حیات طیبه، به پنجمین دوره خود رسید. در پنجمین جشنواره آنچه بر شکوه و شوکت و فرازمندی جشنواره افزود، ویژگی‌هایی چند است که نشان می‌دهد هرسال در افقی فراتر و ستودنی‌تر قرار می‌گیریم.
۱ـ رشد چشمگیر داستان‌های ملهم از زندگی یا گفتار و رفتار پیامبر و بهره‌گیری از رویدادهای امروزین و گره زدن آنها با سیره و سلوک پیامبر از وجوه متمایز جشنواره پنجم خاتم بود.
۲ـ رشد چشم نواز تکنیک‌های نو در داستان پردازی و بهره گیری از تکنیک‌های گوناگون در پرورش داستان ، تراز بخش قابل توجهی از داستان‌ها را فراتر برده بود هر چند در این مسیر نیازمند آموزش و درنگ‌های بیشتر هستیم.
۳ـ ساختار منسجم داستانی و پرهیز از اطناب (درازگویی‌های ناروا) در عمده داستان‌ها به چشم می‌خورد، هر چند برخی نمونه‌ها می‌توانست با تعدیل و بازنگری و بازنگاری، پیکره‌ای بسامان‌تر بیابد.
۴ـ ایده‌های تازه، ویژگی برجسته دیگر در تعدادی از داستان‌ها بود که گاه واقعاً اعجاب آور و تحسین برانگیز بود.
۵ـ پختگی نثر، ویراستگی و پیراستگی در قیاس با دوره‌های قبلی، در مجموع داستان‌ها احساس می‌شد هرچند هنوز درنگ و دقت‌های بیسشتری باید به کار گرفته شود. شناخت دقیق تر ابعاد و اضلاع و ویژگی‌های زبان فارسی یاریگر نویسندگان در پرداخت و انتظام زبان داستان خواهد شد. دیگر اغلاط فاحش املایی و نحوی در آثار نویسندگان توجیه‌پذیر نیست.
۶ـ تعداد آثار ممتاز از میان ۲۶۲ اثردر بخش بزرگسال کار داوری را بسیار دشوار کرده بود. به نظر ‌می‌رسد حداقل ۶۵ اثر قابل چاپ در این دوره از جشنواره داشته باشیم. قدردان تلاش صادقانه، خالصانه و عاشقانه همه یاریگران و همدلان و همکاران این جشنواره باید بود.
امید است در تداوم این راه، شاهد و ناظر حضور بیشتر، شکوفایی افزون تر و اعتلای حوزه ادبیات داستانی در شناسایی و شناساندن رسول بشیر و نذیر، پیامبر پاکی و پارسایی و پاکسازی، پیک رحمت و رأفت و زیستن دادگرانه و ستم ستیزانه و مهرگسترانه وی باشیم.

 

داستان‌های تقدیری بدون ترتیب اولویت:
در پس هر سیاهی نوشته فرناز شهید ثالث
ح مثل رحمت نوشته فاضله سربندی فراهانی
اُ منفی نوشته مهدی شریفی
این آثار به دلیل ساختار داستانی مناسب، سوژه‌ای قابل توجه، زبان داستانی و نثری روان، از سوی هیأت داوران شایسته تقدیر شناخته شده‌اند.
رتبه‌های بالاتر:
رتبه سوم به داستان سوگ احد نوشته مجتبی شول افشارزاده تعلق گرفت
رتبه دوم به داستان خداحافظی طولانی نوشته سجاد خالقی تعلق گرفت
و رتبه اول به داستان غبار پای شتر نوشته مرتضی فرجی تعلق یافت
هیات داوران در بخش بین الملل از داستان ابتسامه محمد نوشته بتول زین الدین از کشور لبنان تقدیر به‌عمل می‌آورد.
هیأت داوران امیدوار است در دوره‌های بعد جشنواره، به داستان و داستان‌هایی دست یابد که هرکدام قدرتمندانه‌تر از دیگری، سطح ادبی جشنواره را بالاتر برده، زمینه‌ای برای ظهور و بروز ادبیات قدسی را فراهم آورد. بی‌شک، آن روز به یاری دم محمدی‌اش، دیر نخواهد بود. ان‌شاءالله
هیأت داوران بخش بزرگسال پنجمین دوره جشنواره خاتم
محمدرضا سنگری، مجیدقیصری، حمیدرضا شاه آبادی، محسن پرویز، زهرا زواریان
بیانیه داوران بخش کودک و نوجوان پنجمین دوره جشنواره خاتم
لقد کان لکُم فی رسول الله اسوهً حَسَنهً (۲۱ احزاب)؛ رسول خدا، الگوی زیبا زیستن است.
 قلم ابزار کوچکی است که برای رقم زدن اتفاقی بزرگ نیازمند جسارت و شجاعت صاحب قلم است، به ویژه وقتی قرار است ایده‌هاو طرح‌ها، داستان‌ها را رقم بزنند و جهانی نو بسازند. و ویژه‌تر زمانی است که با تمام محدودیت‌ها و چارچوب‌ها، نویسنده جرات به خرج می‌دهد و با الهام از سیره پیامبر اسلام (ص)، داستانی تاثیرگذار خلق می‌کند. و دشوارتر، نوشتن داستان در این حوزه برای کودکان و نوجوانان است.
نویسنده‌ای که قصد ورود به حیطه ادبیات داستانی کودک و نوجوان را دارد، افزون بر دارا بودن خلاقیت و قوه‌تخیل و شناخت ساختار داستان و تسلط به عناصر داستانی، نیازمند داشتن اطلاعات روانشناختی از تیپ‌های شخصیتی کودکان و نوجوانان برای شناخت و درک علاقه‌ها، انگیزه‌ها، مشکلات و نیازها و شیوه‌های جذب آنان و… است؛ از این رو جرات وشجاعت ایده‌پردازانی را که قلم به دست گرفته و داستان‌های خود را برای کودکان و نوجوانان روی کاغذ آورده و برای جشنواره خاتم ارسال کرده‌اند، تحسین می‌کنیم.
۱ـ هیأت داوران بخش کودک و نوجوان پنجمین دوره جشنواره خاتم، پس از بررسی ۲۱۵ اثر اعلام می‌دارد که میان آثار ارسالی و آثاری که از ساختار داستانی محکم و منسجمی برخوردار باشند و از کلیشه‌ها و بازنویسی‌فاصله گرفته و درونمایه آن‌ها مفهومی از زندگی، سیره و منش پیامبر اکرم را القا کند، فاصله بسیار است.
۲ـ سهم داستان نویسان کودک و نوجوان (کودکان و نوجوانان داستان نویس) در پنجمین دوره بسیار امیدبخش بود همین ویژگی هیأت علمی را برانگیخت تا در سال آینده سهمی ویژه و مجزا در این حوزه قائل شود.
۳ـ هدایت و مدیریت و تشویق مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دیگر مربیان حوزه داستان کودک و نوجوان در رشد کمی و کیفی داستان‌ها مؤثر بود که در این میان از استان‌های همدان ، اصفهان، آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی و مدارس کشور امارات باید به طور ویژه قدردانی کرد.
سرانجام گروه داوران از بین آثار رسیده، سه اثر را شایسته تقدیر دانست. آثار تقدیری بدون ترتیب عبارتند از:
درخت‌ها گریه می‌کنند نوشته کیمیا باقری
من با نهنگ جنگیدم نوشته مریم صفری
بی بی نوبر نوشته محمدرضا پستک
رتبه‌های بالاتر:
رتبه سوم به داستان یکی بود که هم بود و هم نبود نوشته علی یاوری تعلق گرفت
رتبه دوم به داستان نگاه آسمانی او نوشته فروغ علی شاهرودی تعلق گرفت
هیات داوران هیچ داستانی را از داستان‌های بالا آمده در مرحله نهایی شایسته رتبه اول ندانست
هیات داوران جایزه ویژه خود را به داستان قلب محمد نوشته یلدا پاشایی تقدیم می‌کند.
امید است در سال‌های پیش‌رو، جشنواره خاتم شاهد خلق و آفرینش داستان‌هایی جذاب و محکم با نگاهی عمیق و تامل برانگیز به سیره پیامبر اسلام باشد.
هیأت داوران بخش کودک و نوجوان پنجمین دوره جشنواره خاتم
مصطفی رحماندوست، محمدرضا سنگری، مجیدقیصری، حمیدرضا شاه آبادی، محسن پرویز
گفتنی است این برنامه همزمان با معراج نبی اکرم صلی الله علیه، به صورت مجازی و همزمان در سایت آپارات، صفحه اینستاگرام جشنواره خاتم و دفتر نشر فرهنگ اسلامی پخش شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.