ناشر آثار معارف اسلامی و علوم دینی

برگزیدگان هشتمین جشنواره خاتم معرفی شدند

506

هشتمین جشنواره خاتم (ویژه پیامبر رحمت (ص)، یکشنبه ۲۸ خردادماه ۱۴۰۲ با معرفی نفرات برتر در بخش‌های بزرگسال، کودک و نوجوان و دانش‌آموزی به‌کار خود پایان داد.

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نشر فرهنگ اسلامی، آیین اختتامیه هشتمین جشنواره خاتم (ویژه پیامبر رحمت (ص) عصر یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۲ با سخنرانی غلامعلی حداد عادل؛ رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، علی‌اکبر اشعری؛ رئیس جشنواره خاتم و عضو هیأت امنای خانه کتاب و ادبیات ایران و محمدرضا شرفی خبوشان و با حضور داوران جشنواره و نویسندگان مطرح کشور در سرای کتاب خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد. در این آیین نفرات برتر در بخش‌های بزرگسال، کودک و نوجوان و دانش‌آموزی این دوره از جشنواره به شرح زیر معرفی شدند:

 

بخش بزرگسال هشتمین جشنواره خاتم

* رتبه‌های برتر:

رتبه اول / داستان «خانه حاج قاسم کجاست» نوشته معصومه عیوضی 

رتبه دوم / داستان «نذر آهوها» / نوشته فاطمه السادات مدنی 

رتبه سوم / داستان «از خانه اش ریحان می چیدند» / نوشته فاطمه السادات موسوی

 

* آثار شایسته تقدیر بدون ترتیب اولویت:

 داستان «من یک ریشه‌ام» نوشته رقیه کریمی

– داستان «ابوخبر» نوشته مسعود صفری

– داستان «کوچه مشرف به بازار» نوشته ابوالفضل رحمان‌زاده

– داستان «من اسم نداشتم» نوشته مریم خلفی

– داستان «ده فرمان» نوشته محمدرضا هوری

– داستان «و تب» نوشته محبوبه حاجیان نژاد

 

بخش کودک و نوجوان هشتمین جشنواره خاتم

(این بخش رتبه نخست نداشت)

رتبه دوم / داستان «راز دریاچه نامرئی» نوشته علیرضا بختیاری فر 

– رتبه سوم / داستان «سند خانه آقاجان» نوشته سمیه متقی

 

* آثار شایسته تقدیر:

– داستان «آتش گبریها» نوشته فاطمه یونسی

– داستان «شروع یک پایان» نوشته اسماء ایرانپور

– داستان «گوشواره» نوشته لیلا سپهری

 

بخش دانش‌آموزی هشتمین جشنواره خاتم

 * هیأت داوران هشتمین دوره جشنواره داستان خاتم در بخش «دانش آموزی» از بین آثار رسیده، دو اثر را به عنوان آثار برتر به شرح زیر انتخاب نمودند و هیچ اثری را شایسته رتبه نخست ندانست.

 رتبه دوم / داستان «نشانه» نوشته مجید ایمان نژاد 

– رتبه سوم / داستان «بچه محل» نوشته امیرعباس باژدار 

 

 

بیانیه هیأت داوران هشتمین جشنواره خاتم در بخش بزرگسال

«لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی رَسُولِ اللهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَنْ کانَ یَرْجُوا اللهَ وَ الْیَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَکَرَ اللهَ کَثیراً» 

  سوره احزاب آِیه(۲۱)

بشر منحصرا از راهی به حقیقت و درنهایت به سعادت می رسد که آن را حضرت ختمی‌مرتبت در قالب دین مبین اسلام به‌عنوان تنها دین حق و کامل معرفی کرده است، بی‌تردید گذر از این راه روشن بدون شناخت نسبت به رسالت و اصل نبوت و نیز حضرت محمدِ ختمی مرتبت، راهنمای برگزیده برای این مسیر نورانی از منابع معتبر دینی، عقلی و تاریخ دین ممکن نیست. لاجرم شناخت شخصیت رسول مکرم اسلام و مفاهیم مرتبط با رسالت و نبوت نظیر بعثت، وحی، عصمت، خاتمیت، قطعیت، نفی نسبیت و جاودانگی و جهان‌شمولی دین اسلام از منابع معتبر دینی، عقلی و تاریخ دین منحصراً برای خواصِ اهل تتبع و پژوهش ممکن است؛ ازاین‌رو برای معرفی نبی مکرم اسلام و مفاهیم ارزشمند مرتبط با آن وجود مبارک به عموم مردم باید از روشهایی روان استفاده کرد که داستان یکی از اثرگذارترین آنان است.

البته نوشتن از پیامبر خاتم سخت است و سهل. سخت است چون باید برترین مخلوق خدا را محاکات کنی و حیران می مانی که چگونه محاکاتش کنی که حقش ادا شود؟ سهل است چون از وجودی قدسی می نویسی که در قالبی بشری چون تو، حلول کرده و زندگی و زمانه اش مضبوط و منقول روایت های مکتوب و سینه هاست و هر لحظه اش پر از تجلی زیبایی هاست. همان که در بازار راه می رفته و چون تو لباس می پوشیده و از خوراک بشر عادی می خورده و در همان حال به معراج می‌رفته و تا مرتبه قاب‌قوسین به خالق جهان نزدیک می گشته.قضاوت و داوری روایت های مخیلِ مکتوبِ حضرت نیز مانند نوشتن از او سخت است و سهل. اما لاجرم عده ای باید از آن حضرت حکایت کنند و مجبوریم از سنجش طراز و عیار حکایتها به ترازوی ادبیات. جشنواره خاتم مفتخر است که به همراه طیف وسیعی از نویسندگان، بستر خلق و نشر داستان‌هایی با موضوع و مفاهیم ذکرشده را فراهم کند و نیز با نظر هیأت داوران بهترین‌های این رویداد را معرفی  کند.

هیأت داوران بخش بزرگسال هشتمین دوره جشنواره خاتم البته با رویکرد اهمیت به همه ابعاد وجودی پیامبر گرامی نظیر رحمانیت و قاطعیت و… پس از بررسی ۱۵۵داستان کوتاه ۲۰ داستان را شایسته راهیابی به مرحله نهایی دانسته و از این میان داستان‌های برگزیده اول تا سوم و شش داستان شایسته تقدیر را معرفی می‌کند، البته قضاوت خود را از هیچ قصور و تقصیری مبرا نمی دانیم. امید داریم که آن نوشته ها و این گزینش ها و هر قدمی که در جهت تکریم حضرتش و تبیین راهش برداشته می شود مورد عنایت وجود رحمه للعالمین شان قرار گرفته و ما را ذیل عنوان امت خودشان بپذیرند.

 

هیأت داوران بخش بزرگسال هشتمین دوره جشنواره خاتم

(وجیهه سامانی، حمید گروگان، مهدی کرد فیروزجایی)

 

 

 

بیانیه هیأت داوران هشتمین جشنواره خاتم در بخش کودک و نوجوان

«لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی رَسُولِ اللهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَنْ کانَ یَرْجُوا اللهَ وَ الْیَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَکَرَ اللهَ کَثیراً »

سوره احزاب آِیه(۲۱)

 

به یقین براى شما در زندگى پیامبر خدا سرمشق نیکویى بود، براى آن‌ها که امید به رحمت خدا و روز بازپسین دارند و خدا را بسیار یاد مى‌کنند.

محمد (ص) برای مسلمانان همواره بهترین الگوی زیستن بوده و نیاز به معرفی و شناخت بیشتر توسط نسل جوان دارد به همین منظور ابزار هنر و به ویژه قالب داستان شیوه مناسبی برای شناسایی سیره و روش زندگی ایشان برای مخاطب کودک و نوجوان است.

هیأت داوران بخش کودک و نوجوان هشتمین دوره جشنواره خاتم تلاش خود را در بازنمایی سیره نبوی در داستان‌ها مدّ نظر داشته و از میان ۲۹۱ اثر رسیده در دو بخش «کودک و نوجوان» و «دانش آموزی» اعلام می‌دارد، آثار از ساختار داستانی محکم و منسجمی برخوردار نبودند، از کلیشه و بازنویسی فاصله نگرفته و درونمایه آنها چندان مفهومی از زندگی، سیره و منش پیامبر اکرم(ص) را القا نمی‌کنند. در داوری این دوره، ایده‌های نو و ژانرهای متنوع داستانی مورد توجه خاص داوران قرار داشت، چرا که به دلیل تکرار مسابقه در دوره‌های متوالی، موضوعات نوآوری و تازگی لازم را نداشتند. این موضوع باعث اُفت تعداد شرکت کننده‌ها نیز شده بود. پیشنهاد میشود با افزودن گونه‌های دیگر ادبی، مانند: شعر، جُستار و… ، تفکیک برگزیدگان کودک و نوجوان از همدیگر و در نظر گرفتن رتبه‌های مشترک درآثار انتخاب شده در روح این جشنواره جانی تازه دمیده شود.

 

هیأت داوران بخش کودک و نوجوان هشتمین دوره جشنواره خاتم 

(هما اجتهادی، شراره هاشم دباغیان، مریم کوچکی و فرزانه رحمانی)»

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.