فراخوان هشتمین دورۀ جشنواره خاتم با عنوان «جهان پیامبر، جهان ما» منتشر شد

 

مدیرعامل دفتر نشر فرهنگ اسلامی گفت: هر هنرمند و نویسنده لااقل در طول عمرش باید یک اثر هنری و ادبی با موضوع پیامبر اعظم تولید کند و پرداختن به این‌ها بیشتر از ظرفیت دفتر نشر فرهنگ اسلامی است.

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نشر فرهنگ اسلامی، آیین رونمایی از پوستر هشتمین دوره جشنواره خاتم در محل کتابفروشی زیتون با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، دست‌اندرکاران جشنواره و تعدادی از برگزیدگان دوره‌های پیشین،‌ برگزار شد.

 

‌ سکوت عجیب درباره بزرگترین شخصیت طول تاریخ

در این مراسم مهندس محسن چینی‌فروشان مدیرعامل دفتر نشر فرهنگ اسلامی گفت:‌ هشت سال پیش،‌ مردد بودیم که این جشنواره پا می‌گیرد یا نه اما در این هفت دوره از جشنواره خاتم، حدود ۴۰۰۰ اثر به جشنواره رسیده که نشان می‌دهد حداقل ۲۰۰۰ نفر درباره شخصیت و سیره حضرت پیامبر اعظم(ص) فکر کرده‌اند تا داستانی را با محوریت ایشان بنویسند.

 

وی افزود: جشنواره خاتم باید یک جریان باشد و چون مظلومیت پیامبر اکرم در جهان اسلام، ‌بیشتر از بقیه جوامع است، باید در زمینه‌های دیگر ادبی و هنری هم گسترش پیدا کند. اگر به جوانی بیست ساله بگوییم در حد یک صفحه درباره حضرت محمّد بنویسد، معلوم نیست بتواند این کار را بکند واین، ‌مسئولیت ما را بیشتر می‌کند.

 

‌ مدیرعامل دفتر نشر فرهنگ اسلامی تصریح کرد: هر هنرمند و نویسنده لااقل در طول عمرش باید یک اثر هنری و ادبی با موضوع پیامبر اعظم تولید کند و پرداختن به این‌ها بیشتر از ظرفیت دفتر نشر فرهنگ اسلامی است و سایر نهادها و سازمان‌های فرهنگی هم برای رفع این مظلومیت باید همکاری کنند. البته این تلاش، وظیفه تک‌تک مسلمانان است.

 

در این مراسم همچنین مجید قیصری، نویسنده و دبیر علمی جشواره خاتم نیز گفت:‌ هر واقعه‌ای در تاریخ، ‌ادبیات خودش را می‌سازد و آدم‌های بزرگ در زمینه خیر و شر هم،‌ ادبیات خودشان را تولید می‌کنند اما در مورد شخصیت حضرت رسول(ص) با یک سکوت عجیب، روبرو هستیم.

 

‌ وی افزود: وقتی می‌دانیم حضرت خاتم، ‌بزرگترین و تأثیرگذارترین شخصیت طول تاریخ است،  این سکوت،‌ عجیب‌تر می‌شود. فلسفه وجودی جشنواره خاتم این است که به نیاز عصر ادبیات درباره یک شخصیت بزرگ، به اندازه خودش پاسخ دهد.

 

‌در انتهای این مراسم، از پوستر هشتمین دوره جشنواره خاتم رونمایی شد و فراخوان آن منتشر گردید.

 

فراخوان و شرایط شرکت در جشنواره هشتم:

موضوع داستان و روایت داستانی با الهام از بینش، روش، کنش و منش پیامبر اکرم(ص) در رفتار انسان امروز با توجه به نیازهای مخاطب و شرایط امروز جهان و مستند به اسناد و روایات معتبر باشد.

حجم آثار ارسالی حداکثر ۵۰۰۰ کلمه باشد.

تألیف و ارسال آثار برای همۀ گروه‌های سنی، پیروان همه ادیان و مذاهب و به زبان‌های مختلف آزاد است.

آثاری که تنها از طریق پست و یا از طریق پایگاه اینترنتی جشنواره در فرمت‌های doc.docx. و pdf  به همراه نشانی دقیق پستی و الکترونیک، شماره تلفن ثابت و همراه و شرح حال کوتاهی از نویسنده ارسال شود به بخش مسابقه راه می‌یابند.

آثاری به مسابقه راه می‌یابند که قبلاً منتشر نشده، و یا در سایر مسابقات ارائه نشده باشند.

آثار ارسالی عودت داده نخواهد شد.

تقویم اجرایی جشنواره:

  • مهلت ارسال ۳۰/۱۱/۱۴۰۱
  • آیین اختتامیه و تقدیم جوایز در اردیبهشت ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

اطلاعات تکمیلی شامل برخی محورهای موضوعی داستان و روایت داستانی، معرفی برخی از منابع معتبر و سایر شرایط را در پایگاه اینترنتی جشنواره ببینید.

 

 

جوایز: نویسندگان سه اثر برتر در هر یک از دو حوزۀ «کودک و نوجوان» و «بزرگسال» به ترتیب ذیل اهداء می‌گردد:

  • نفر اول ۱۴۰ میلیون ریال به همراه دیپلم افتخار
  • نفر دوم ۱۰۰ میلیون ریال به همراه دیپلم افتخار
  • نفر سوم ۷۰ میلیون ریال به همراه دیپلم افتخار
  • نفر چهارم تا ششم ۱۰ میلیون ریال به همراه لوح تقدیر

 

همچنین به نویسندگان برگزیده نوجوان جوایزی به شرح ذیل اهدا می‌گردد:

  • نفر اول معادل ۳۰ میلیون ریال به همراه لوح تقدیر
  • نفر دوم معادل ۲۰ میلیون ریال به همراه لوح تقدیر
  • نفر سوم معادل ۱۰ میلیون ریال به همراه لوح تقدیر

دبیرخانه جشنواره خاتم: شماره تماس: ۰۲۱۸۸۴۹۰۷۷۴

نشانی پایگاه اینترنتی:    

www.khatamfestival.ir

نشانی پستی: تهران: ضلع جنوبی خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و خیابان ماهشهر پلاک ۱۴۶  ساختمان زیتون طبقه سوم دبیرخانه جشنواره خاتم

کدپستی: ۱۵۸۴۷۸۳۹۳۱

 

 

جشنواره خاتمدفتر نشر فرهنگ اسلامیفراخوان هشتمین دورهمنش پیامبر اکرم(ص)
Comments (0)
Add Comment